Тибетската гъба Кефир – здраве и дълголетие от природата
снимка: Нина Тодорова / picture: Nina Todorova, Kulinaria.net
Пазени от векове, тайните лечебни свойства на гъбата Кефир днес са познати на всички. Едва ли има някой, който да не е чувал за Тибетската гъба, ползвана като универсално лекарство.
Какво всъщност представлява тя?
Реално Тибетската гъба не прилича на никоя позната ни гъба. По-скоро, външният й вид можем да оприличим на карфиол. Зрънцата й са съставени от много полезни за здравето дрожди и бактерии, а по време на ферментация нарастват значително. По този начин те се и размножават, образувайки колонни, които на пръв поглед с вида си приличат на извара. Лечебната напитка, която получаваме от нея – Кефир, е мощен имуностимулатор.
Как да си направим Кефир у дома?
Тибетската гъба се потапя във воден разтвор или в прясно мляко (без значение дали е краве, овче, козе или дори конско) и за около 24 часа получената смес е вече ферментирала. Около една до три лъжица кефирни зърна, в зависимост от това колко газиран обичате да е кефира, са достатъчни за произвеждането на литър от здравословната напитка. Процесът наподобява заквасването на прясно мляко. На същия принцип се приготвя и кефир, като е важно напитката да се ферментира на стайна температура без пряка слънчева светлина, a може от време на време бурканът да се разклаща. Важно условие е млякото или водния разтвор да бъде около ¾ от обема на съда, в който ще правите кефир, тъй като след ферментацията кефирните зърна набъбват, размножават се и количеството на напитката видимо се увеличава. Също така в никакъв случай водата или млякото не трябва да са горещи, тъй като високата температура убива тибетската гъба. А по време на целия процес съдът трябва да е плътно затворен. Получава се леко кисела, газирана и слабо алкохолна смес. След като я прецедите, е важно да я оставите да доузрее в хладилника за около 1-2 дена. Гъстият слой, който се образува най-отгоре в съда е признах за добра ферментация. През летните дни, когато е много горещо, е добре да слагате буркана в хладилник.
Важни съвети относно отглеждането на Кефира
Когато приготвяте кефир използвайте само дървени или пластмасови съдове, но не и метални. Прецеждането на кефира също трябва да става с пластмасова цедка, а не метална. Измивайте гъбата с преварена и студена вода след всяка ферментация, защото в противен случай вкусът на кефира ще бъде неприятен, тибетската гъба постепенно ще спре да се размножава, ще покафенее и ще загине. Добре е след 20-дневна активна употреба на тибетската гъба да я оставите да почине за няколко дена само в съд с вода и леко отворен капак.
Болести, които лекува тибетската гъба
След първоначалното неразположение, което е възможно да предизвиква терапията с тибетска гъба, тонусът се повишава значително, както и половата активност (особени при мъжете). Тибетската гъба подобрява обмяната на веществата в организма, паметта и вниманието, намалява телесното тегло, забавя процеса на стареене на клетките. Лечението с тибетска гъба е подходящо за хора, страдащи от рак, диабет, алергии, стомашно-чревни, белодробни, чернодробни, бъбречни заболявания, възпаления (вкл. Кандидоза ). Тибетската гъба подсилва имунната система, нормализира кръвното налягане и снабдява организма с мощна доза витамини. Тибетската гъба има успокояващ ефект и успешно лекува безсъние и заболявания на нервна почва. Подквасеното мляко с тибетска гъба служи и като перфектно козметично средство. Може да мажете с кефир кожата на ръцете и лицето, като това ще я освежи, ще изглади бръчките и ще забави стареенето. Кефирът е ефикасен лек и при натъртвания и при често мазане с него болките изчезват.
Прием на Кефир
Приемът на Кефир е препоръчително да става рано сутрин преди хранене или вечер 30 минути преди лягане. Важно е да знаете, че консумацията на алкохол по време на терапията с Тибетската гъба е абсолютно забранена.